Unit Price #2

Unit price formula

Unit price = Total Price
                    Total units

The unit price is the cost for one unit of an item.

For example, if a pack of 8 juice boxes costs $2.00, each juice box costs $0.25. This is the unit price of a juice box.

To find the unit price, divide the total price by the number of units in the group.

Unit prices serve many purposes, but one of the most practical is to help you save money at the store. If you can calculate the unit price of different brands or sizes of items, you can determine which one is the best deal.

Let’s practice a few examples of unit price: