Cost Comparisons

Calculate the unit price for each item in the group. Which item offers the consumer the most product for his/her money?

ItemSize$ Price
General Mills Cheerios18 ounces$4.79
General Mills Cheerios14 ounces$3.99
Store Brand Toasted Oats14 ounces$2.50
ItemSize$ Price
Colavita Olive Oil17 ounces$9.99
Capatriti Olive Oil101 ounces$21.49
Goya Olive Oil8.5 ounces$4.29
Fillipo Berrio Oilive Oil16.9 ounces$7.39